069/2084466

Radno vreme: 08h - 18h

Kako do nas?

Beograd - Zemun, Prvomajska br. 70

069/2084466

Kako izabrati Drva za ogrev?

Koje Drvo je Najbolje za Ogrev?

Svake godine pred grejnu sezonu se znatno poveca potraznja za ogrevnim drvima. Oni koji o ogrevu razmisljaju mnogo ranije, oni se za kupovinu drva odlucuju u letnjim mesecima ili cak odmah nakon zavrsene grejne sezone sto je najbolji moguci nacin da ogrev ucinite najefikasnijim za upotrebu i cak ustedite izvesnu kolicinu novca. Svim korisnicima drva je dobro poznato koliko je povoljnija cena ogreva nekoliko meseci pred sezonu lozenja tako da oni koji su u mogucnosti ogrev nabavljaju mnogo ranije i ostvaruju veliku ustedu.

Koja vrsta drveta je najbolja za ogrev i sta sve treba znati o ogrevnim drvima nesto detaljnije mozete pronaci upravo ovde:

Pojedine vrste drveta imaju znatno vecu kalorijsku vrednost i kao takve su idealne za grejanje u porodicnim kucama ili stanovima.

Na energetsku vrednost svake vrste drveta najveci uticaj ima kolicina vode koja ne bi trebalo da bude vise od 25%. Ogrevna drva sa vecim postotkom vlage u svom sastavu u toku sagorevanja ne mogu postici optimalnu temperaturu a pritom mogu dovesti do pojave vece kolicine dima, pa cak i u znatnoj meri ostetiti dimnjak sto jasno pokazuje da je ovakav ogrev neadekvatan i apsolutno neefikasan za upotrebu.

Ogrevna drva koja su dovoljno suva i koja su cak godinu ili dve stajala u skladistu smatraju se najidelanijim ogrevom i mogu pruziti najveci ucinak.

 

Kvalitet ogreva

Da biste adekvatno ugrejali Vas stambeni prostor nije dovoljna samo visokokvalitetna pec ili kamin vec je od ogromnog znacaja i odabir prave ogrevne sirovine kao i njen kvalitet.

Da biste odabrali pravo drvo morate biti upoznati sa njegovim osnovnim karakteristikama i svojstvima.

Medju najboljim vrstama drva za ogrev mogu se izdvojiti bukva, hrast, jasen, grab i breza.

Bukova drva proizvode veoma jak zar i kolicina toplote koju proizvedu je ujednacena i dugotrajna.

Priprema drva za ogrev

Drva za ogrev zahtevaju odredjenu pripremu kao i pravilno skladistenje kako bi u grejnoj sezoni pruzila svoj maksimum. Velike cepanice drva koje u sebi imaju veci procenat vlage treba iseci na manje i pravilno sloziti kako bi imale dovoljno vremena do sezone da se prosuse. Skladistenje drva za ogrev je takodje od izuzetne vaznosti za kvalitet i efikasnost ogreva. Drva nikako ne treba skladistiti u vlazne i mracne podrume ili garaze gde mogu dodatno da upiju vlagu i postanu potpuno neefikasna i neupotrebljiva vec im treba omoguciti odgovarajuci prostor i dovoljno strujanje vazduga za njihovo prosusivanje. Ukoliko se drva za ogrev nalaze na otvorenom obavezno ih treba adekvatno zastiti i pre samog ubacivanja u pec savetuje se da se unesu i ostave neko vreme pored peci kako bi se ugrejala.

Bukova Drva na Paleti

Grejanje na drva u mnogim domacinstvima postala je tradicija i korisnicima drva za ogrev nema lepseg i efikasnijeg nacina grejanja. Bez obzira na mnogobrojna inovativna resenja za grejanje i dalje je ogroman broj onih koji za svoj dom ili poslovni prostor biraju upravo grejanje na drva. Efikasnost kao i ekonomicnost ovakvog vida grejanja zavisi prvenstveno od kvaliteta i odredjenih svojstava sirovine. Najzastupljenije vrste drveta koje se koriste za ogrev su bukva, hrast, cer, jasen i dr. U kom obliku odnosno pakovanju cete poruciti drva za ogrev zavisi iskljucivo od Vas. Iz nase ponude pored standardne isporuke drva na metar izdvajamo izuzetno prakticno resenje u vidu drva na paleti.

Pred svaku grejnu sezonu veoma je vazno da na vreme obezbedite neophodnu kolicinu drva za ogrev kao i da ona budu sto kvalitetnija. Mi smo tu za Vas svakog dana tokom cele godine i pruzamo Vam maksimalnu podrsku u vidu pouzdanog partnera za nabavku kvalitetnog i adekvatnog ogreva za Vas poslovni ili privatni prostor.

Drva na paleti – prakticno resenje

Vece komade drva za ogrev neophodno je dodatno obraditi tj. iseci, iscepkati i sloziti. Svi vec dobro znamo koliko tezak i zahtevan moze biti proces pripreme drva za lozenje. Drva na paleti su najbolji i najlaksi nacin da obezbedite ogrev za predstojecu sezonu.

Vlaznost drveta je od presudnog znacaja za kvalitet grejanja. Da biste bili sigurni da koristite kvalitetnu sirovinu za ogrev u ovom slucaju drva, savetujemo Vam da kupovinu ogreva obavite nekoliko meseci pre grejne sezone i omogucite im da se dodatno prosuse. Za efikasno grejanje neophodno je koristiti drva sa oko maksimalnih 25 procenata vlaznosti. Skladistenje ogreva je takodje vazno i ima veliki uticaj na kvalitet i efikasnost. Vlazna drva moraju imati odgovarajuce uslove kako bi se pre sezone lozenja prosusila i bila adekvatna za koriscenje. Nepravilno skladistenje i neadekvatan prostor mogu dovesti do pojave budji i drva naciniti neupotrebljivim i neefikasnim.

Pri kupovini drva za ogrev treba voditi racuna da se dobije tacno ona kolicina ogreva koju ste porucili i platili. Kada su u pitanju drva na paleti vazno je na koji nacin su slozene pripremljene cepanice, odnosno da nema previse prostora izmedju njih. U jednom kubnom metru treba da ima od 260 do 320 cepanica.

Bukva je pored hrasta jedna od najzastupljenijih vrsta drva za ogrev sa izuzetnim karakteristikama i izrazenom efikasnoscu i kvalitetom. Upravo zbog toga su bukova drva na paleti sve trazenija. Pravilno slozene i pripremljene cepanice pruzaju Vam veliko olaksanje u pripremi i koriscenju ogreva za zimu. Sitnije komade drva za potpalu takodje mozete poruciti u prakticnim dzakovima sto je jos jedna u nizu pogodnosti koje Vam se pruzaju.

Cepana drva na paleti su sve trazenija. Ukoliko ste zainteresovani za vec pripremljena iscepana drva slozena na palete kontaktirajte nas i u najkracem mogucem roku Vasa porudzbina ce stici na zeljenu adresu.

 

Prednosti grejanja na drva

Domacinstva koja odavno imaju peci na drva ili kamine naravno da ce odabrati grejanje na drva. Novija resenja i pojedini energenti zahtevaju nesto slozenije sisteme grejanja kao i posebne peci sto iziskuje dodatno ulaganje novca.

Sa kvalitetnim ogrevom do efikasnog grejanja

Ponuda drva za ogrev na trzistu je zaista raznolika. Drva se prema svojstvima, poreklu pa i velicini u mnogome razlikuju po kvalitetu. Sigurni smo da ste vec upoznati sa ogromnom razlikom koja postoji izmedju sirovih i suvih drva i sta Vam kao takva mogu pruziti ili oduzeti. Vreme i novac su zaista dragoceni u danasnje vreme u svakom segmentu naseg zivota. Kvalitet grejanja je jedna od vaznijih stavki svakog doma u zimskom periodu. Prijatna atmosfera u toplom domu, vesela porodicna okupljanja ili druzenje sa prijateljima ispred peci ili kamina iz kojih isijava toplota su cari zimskih dana i noci, pa zasto u tome ne bismo svi uzivali.

Nabavka drva za ogrev

Kada poceti sa nabavkom drva za ogrev? Verujemo da mnogi od Vas o tome razmisljaju neposredno pred grejnu sezonu dok strucnjaci savetuju da je mnogo bolje drva za ogrev nabaviti u letnjem periodu.

Pravilnom upotrebom ogreva ostvaruje se znatna usteda. Efikasnost ogrevne sirovine u ovom slucaju drva je od velikog znacaja. Suva drva koja su na vreme pripremljena za lozenje svakako ce ustedeti Vas novac i pruziti Vam efikasnije grejanje u odnosu na sirova drva koja u sebi imaju visok stepen vlaznosti.

Da li je zaista tako kako mnogi misle da su sirova drva zbog usporenog sagorevanja bolja za lozenje? Po mnogim istrazivanjima dokazano je upravo suprotno. Domacinstva koja su se ogrevnim drvima snabdevala u letnjim mesecima i pritom ih pravilno skladistila i lozila ostvarila su prvenstveno ogromnu ustedu kada je rec o potrosnji ove sirovine.

Oni koji su se za kupovinu ogreva odlucili neposredno pred grejnu sezonu dobili su drva puna vode koja ce tesko goreti i proizvesti mnogo vecu kolicinu dima i cadji sto utice na zagadjenost vazduha. Pored toga upotrebom sirovih drva i lozenjem ovakve sirovine u velikoj meri se ostecuju sporeti i kotlovi koji brzo mogu progoreti.

Sa suvim ogrevnim drvima stvara se do 30 puta manja kolicina dima sto u velikoj meri sprecava problem sa disajnim organima, astmu, bronhitis i druge probleme koji se mogu javiti kod respiratornih organa. Ukoliko ne znate da prepoznate koja drva su sirova dovoljno je da obratite paznju da li se na njima nalazi sveza mahovina. Najbolji pokazatelj da je rec o sirovim drvima jeste ako na njima ima sveze mahovine.

Sto se tice pravila u lozenju kotlova, sporeta i peci na drva ono sto je najvaznije jeste da lozista nikada ne treba loziti do maksimuma vec do polovine i za svako sledece lozenje treba sacekati da prethodno ubacena kolicina drva potpuno sagori i ostane zar. U trenutku najveceg plamena stvara se i najveca toplotna energija i ukoliko u tom trenutku ubacite novu kolicinu drva Vi ste automatski zaustavili taj proces.

Saveti strucnjaka u efikasnom koriscenju ogrevnih drva

Svakako zapanjujuci podatak mnogih strucnjaka je da samo jedan odsto korisnika ogrevnih drva to cini na pravilan i efikasan nacin. U nadi da ce se procenat domacinstava koja na adekvatan i efikasan nacin koristi svoj ogrev povecati, zelimo da sa Vama podelimo steceno znanje i iskustvo koje Vam moze sluziti.

Potrosnja suvih ogrevnih drva je cak za 20 odsto manja u odnosu na upotrebu i lozenje sirovih drva kupljenih neposredno pred grejnu sezonu.

Za sto bolji ucinak u grejanju preporucuje se nabavka ogreva barem 5-6 meseci pre sezone lozenja. Sirova drva imaju do 50 odsto vode u sebi i kao takva nisu adekvatna za lozenje jer jako tesko gore. U zimskom periodu je dosta visoka relativna vlaznost vazduha te tako dolazi do pojave dodatne kolicine vode u drvima sto sirova drva moze uciniti potpuno neupotrebljivim. Zbog toga se savetuje da je kupovinu ogreva najbolje obaviti na prolece jer cete im tako obezbediti dovoljno vremena da se prosuse i budu spremna kada dodje vreme za njihovu upotrebu.

Pravilno skladistenje ogreva je takodje od izuzetne vaznosti. Ukoliko se drva nalaze na otvorenom prostoru moraju se adekvatno zastititi od spoljnih uticaja. Potrebno je da se gornja povrsina slozenih drva pokrije i obavezno pricvrsti pokrivac. Iscepana drva i cepanice nikada nemojte slagati uz zid kuce jer cete tako spreciti strujanje vazduha. Ukoliko Vam to uslovi dozvoljavaju drva poslozite tako da budu izlozena suncevim zracima a izbegavajte severnu stranu i mesta gde nema promaje. Sirova drva nikako nemojte slagati u podrume i slicne vlazne i mracne prostore jer ce u takvim uslovima drva poceti da budjaju.

Prilikom unosenja drva koja se nalaze na otvorenom i izlozena su niskim temperaturama i jakim mrazevima u prostoriju u kojoj se lozi, obavezno ih odlozite neko vreme da se blago zagreju i nemojte ih odmah ubacivatu u pec ili kotao.

Sto se tice odgovarajuce duzine cepanica preporucuje se da one budu nekoliko santimetara manje od duzine lozista. Za sto bolji ucinak takodje se savetuje da se cepanice u lozistu ubacuju tako da im je kora okrenuta na dole.

Bilo da je u pitanju kotao ili pec loziste nikad ne treba da bude prepunjeno jer se u tom slucaju sprecava optimalno strujanje vazduha i usporava gorenje.

U poredjenju sa drugim energentima grejanje na drva je svakako najekonomicniji vid grejanja. Ako pored ekonomskog aspekta uzmemo u razmatranje okruzenje i ekolosku stranu ogrevna drva su ponovo u prednosti u odnosu na druge energente jer se prilikom njihovog sagorevanja oslobadja znatno manja kolicina stetnih gasova.

Kako odabrati najbolja drva za ogrev?

Neophodno je da znate da svaka vrsta drveta ima drugaciju kaloricnu vrednost pa je samim tim manje ili vise pogodna za ogrev. Takodje je vazno da znate da bez obzira da li ste resili da raspalite rostilj ili samo zalozite pec kako biste se ugrejali ne mozete koristiti bilo koje drvo koje Vam je pri ruci ili koje pronadjete u obliznjoj sumi.

Sta je to na sta treba da se obrati paznja prilikom odabira drva za ogrev?

Nakon sece drva neophodno je da prodje izvestan vremenski period kako bi se drva osusila. U sirovim drvima je prisutna velika kolicina vode i skoro da je nemoguce zapaliti ih, a i ako Vam to podje za rukom njihova efikasnost u takvom stanju je minimalna a pritom ce proizvesti veliku kolicinu dima.

Kada kupujete drva za ogrev veoma je vazno da znate koja kolicina Vam je neophodna za period lozenja kao i to koja velicina cepanica odgovara Vasem lozistu (ukoliko ne secete drva sami). Ogrevna drva koja su prevelika da biste odmah mogli da ubacujete u pec ili kotao morace da se iscepkaju na manje komade sto potpomaze njihovom jos brzem susenju. Cepanje drva narocito ukoliko je veca kolicina u pitanju nije ni malo lako i jednostavno pa ukoliko niste fizicki spremni za ovaj ozbiljan i naporan posao moracete da angazujete nekoga ili da prilikom kupovine unapred porucite isecena drva i spremljene cepanice.

Drva koja su po svojoj strukturi nesto mekanija mnogo brze gore i stvaraju dosta dima. Kada se duzi vremenski period koriste pojavljuje se i cadj. Ovakva vrsta drva je idealna ukoliko zelite da napravite logorsku vatru ali ne i da se nadju u Vasoj peci koja greje Vas dom. U vrstu mekanijih drva spadaju jela, cempres i bor karakteristicni po smoli i prijatnom mirisu. Cetinari su upravo zbog smole idealni da se koriste za potpalu.

Zbog cega je veoma vazno na vreme obezbediti drva za ogrev?

Kupovina ogreva za zimu je u mnogim domacinstvima usko povezana sa kucnim budzetom i uglavnom se obavlja krajem leta pocetkom jeseni. Najveca potraznja  za ogrevom je od avgusta do oktobra, tacnije nakon pripremanja dece za predstojecu skolsku godinu, kupovine zimnice i sl. Ovakva tradicija, navika ili prosto finansijski momenat koji diktira ovo ulaganje dovodi do toga da se efikasnost ogreva maksimalno smanjuje. Zapravo, suva drva koja se recimo kupe u aprilu mesecu ce se znatno manje utrositi tokom grejne sezone u odnosu na sirova drva kupljena u drugoj polovini godine. Samim tim ranijom kupovinom ogreva za zimu vi ste ustedeli i nesto vise novca.